1. Budu přijat/a i když neabsolvuji ústní maturitní zkoušku z českého jazyka (dobrovolnou část maturity)? (Maturita konaná v r. 2021)
ANO, budete přijat/a. Podmínkou přijetí ke studiu (zapsání ke studiu) do bakalářských studijních programů je ukončené střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez ohledu na formu maturity či její obsah) + další podmínky přijetí viz vyhlášení přijímacího řízení k bakalářským studijním programům.
2. Vyplňuji přihlášku ke studiu na FAPPZ ČZU v Praze. Je třeba vyplněnou přihlášku vytisknout, podepsat a poslat na adresu studijního oddělení fakulty?
NE, poštou ani e-mailem neposílejte.
3. Je třeba zaslat předem maturitní vysvědčení?
NE, maturitní vysvědčení přinesete až k zápisu do studia.
4. Je třeba přinést k přijímací zkoušce maturitní vysvědčení?
NE, maturitní vysvědčení přinesete až k zápisu do studia.
5. Jakou formou jsou plánovány přijímací zkoušky?
Všechny termíny přijímacích zkoušek Bc./Mgr. v roce 2025 jsou plánovány prezenční formou v areálu ČZU v Praze-Suchdol (platí i pro zkoušku z českého jazyka).
6. Bude moci být upuštěno od přijímací zkoušky na základě průměru z maturitní zkoušky.
Nelze prominout přijímací zkoušku na základě průměru z maturitní zkoušky.
7. Jsem neúspěšný maturant, mohu se účastnit přijímacího řízení?
Ano, dostavíte se k přijímacímu řízení s průkazem totožnosti. Úspěšné absolvování písemného testu zakládá nárok na přijetí ke studiu, pokud v řádně stanoveném nebo schváleném náhradním termínu zápisu doložíte maturitní vysvědčení, nejdéle však do náhradního termínu zápisu do studia v polovině září.
8. Jsem cizinec (mám jiné nežli české nebo slovenské státní občanství). Hledám informaci o interní evaluaci, nebo nostrifikaci.
Ukončené vzdělání s maturitní zkouškou prokážete v den zápisu buď
a) úředně ověřenou kopií dokladu o rovnocennosti zahraničního středoškolského vzdělání – tzv. Nostrifikace
nebo
b) požádáte o posouzení zahraničního vzdělání v rámci přijímacího řízení na ČZU (interní evaluace zahraničního vzdělání ČZU)
1) Podrobné informace o Interní evaluaci zahraničního vzdělání v rámci přijímacího řízení
2) Podrobné informace k Ověřování zahraničních dokladů o vzdělání
Pokud nyní žádáte nebo si budete žádat o vízum za účelem pobytu nebo práce v České republice, je nutné vyplnit formulář A a B a odeslat na mail: declaration@af.czu.cz pro potvrzení dokumentů.
9. Jsem cizinec (mám jiné nežli české nebo slovenské státní občanství). Za jakých podmínek musím složit zkoušku z českého jazyka?
Zkouška z českého jazyka se skládá ve všech českých bakalářských i magisterských studijních programech.
Forma zkoušky - písemný test. Pokud uchazeč získá z přijímací zkoušky méně než 70 bodů (maximální počet bodů je 100), nebude ke studiu přijat.
10. Jsem cizinec (mám jiné nežli české nebo slovenské státní občanství). Musím předložit znalost českého jazyka při zápisu do studia?
Ne, znalost českého jazyka je ověřena pouze přijímací zkouškou z českého jazyka.
11. Správní poplatek za přihlášku (750,- Kč) - kde najdu informace o placení?
Údaje o platbě se zpřístupní až po založení přihlášky, vyplnění osobních údajů, adresy a podání. Doporučujeme platit přes platební bránu on-line.
12. Kde naleznu počty přihlášených, přijatých a zapsaných uchazečů v předešlém ak. roce?
Úřední deska - Zpráva o přijímacím řízení.
13. Kde najdu studijní plány (seznam předmětů) pro jednotlivé ročníky studia?
Odkaz na Studijní plány Bc. nebo Studijní plány Mgr., studijní plány pro anglické studijní programy zde.
14. Kdy a kde mohu uplatnit prominutí přijímací zkoušky do bakalářského studia na základě předmětových soutěžích MŠMT ČR? Musím se účastnit osobně přijímacího řízení?
Nárok na upuštění od přijímací zkoušky mají uchazeči, kteří se prokážou účastí minimálně v krajském kole níže uvedených předmětových soutěží vyhlášených MŠMT ČR jako jediným vyhlašovatelem (typ A): jmenovitě olympiády z matematiky, chemie, fyziky a biologie a také uchazeči, kteří se zúčastnili celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Dále uchazeči s finálovou účastí v soutěži České hlavičky (součást programu EXCELENCE vyhlašovaného MŠMT ČR).
Upustit od přijímací zkoušky lze pouze v případě následujících předmětů (neplatí pro program Krajinářská architektura):
a) Písemný test z biologie
b) Písemný test z chemie
Nezbytnou podmínkou uznání nároku na upuštění od přijímací zkoušky je zaslání úředně ověřené kopie dokladu (diplomu) některé z výše uvedených soutěží. Ověřené kopie dokladu (diplomu) zasílejte na adresu Studijního oddělení FAPPZ do 20. května 2025. Na doklady předložené v jiném termínu nebude z pohledu upuštění od přijímací zkoušky brán zřetel.
15. Může být prominuta přijímací zkouška do magisterského studia?
Magisterská přijímací zkouška se nepromíjí.
16. Mohou být uznány body z biologie a chemie pro ostatní přihlášky?
Pokud uchazeč podal přihlášku do více studijních programů, může požádat o uznání dosažených bodů z přijímací zkoušky z biologie a chemie pro ostatní přihlášky se stejnou formou a obsahem přijímací zkoušky, a to ve lhůtě do pěti dní od obdržení pozvánky k přijímací zkoušce. Žádost může uchazeč podat e-mailem na studijni@af.czu.cz
17. Mohu si podat přihlášky ke studiu na více programů? Mohu studovat dva a více programů souběžně?
Ano, můžete. Kolik podáte přihlášek, tolikrát zaplatíte poplatek za registraci přihlášky. Studium dvou a více studijních programů souběžně jsou také možné. O uznání stejné zkoušky ve stejném semestru do jiného programu rozhoduje garant předmětu.
18. Mohu změnit formu (např. z prezenční na kombinovanou) při nebo po zápisu do studia?
Ano, můžete. Změnu formy studia v daném studijním programu povoluje děkan fakulty na žádost studenta na začátku semestru.
19. Kde najdu informace o podmínkách přijímacího řízení?
Veškeré informace naleznete na stránce Přijímací řízení. Podrobnější informace o formě a obsahu přijímací zkoušky, se dozvíte v pozvánce, kterou obdržíte začátkem května.
20. Nevyhovuje mi termín přijímací zkoušky?
Nejpozději v den řádného termínu zašlete mailem žádost o náhradní termín přijímací zkoušky na adresu studijni@af.czu.cz
21. Bude i v letošním roce probíhat přípravný kurz pro přijímací zkoušky z biologie a chemie?
Ano. Pro zájemce o studium je v jarním období fakultou organizován přípravný kurz středoškolské biologie a chemie.
22. Kde zakoupím modelové otázky k přijímacím zkouškám z biologie a chemie
https://eshop.agrobiologie.cz
23. Jak probíhá výuka kombinované formy studia?
Student studuje samostatně na základě povinné a doporučeně literatury. Pro pochopení obtížných studijních pasáží slouží povinné konzultace. Každý předmět má obvykle 1 až 4 konzultace v průběhu semestru. Konzultace mohou být v pátek, sobotu, popř. neděli. Praktická cvičení probíhají v jednom blokovém týdnu na závěr každého semestru. Rozsah požadovaných znalostí je identický s prezenčním studiem. Termíny konzultací jsou dané Harmonogramem ČZU. Dříve používaný termín „dálkové“ studium je totožný s nově užívaným termínem „kombinované“ studium.
24. V letošním roce dovrším 26 let věku. Budu platit školné? A jak je to se zdravotním či sociálním pojištěním?
Dnem 26. narozenin stát přestává platit pojistné za studenta. Více informací zde nebo zde. Věk nemá vliv na platbu školného.
25. Kdy mi hrozí, že budu platit školné?
Bude-li uvažované studium prvním bakalářským (magisterským) studiem, pak se po dobu 4. roků u Bc. studia, příp. 3. let u Mgr. studia žádné školné neplatí. V případě již dříve započatého, ale státní závěrečnou zkouškou neukončeného studia, se tzv. „odstudovaná“ doba původního studia připočítává do dalšího nového studia. Pokud úspěšně absolvujete jedno Bc. studium a poté započnete další Bc. studium, pak máte opět 3+1 rok Bc. studia bez školného. To samé platí i pro Mgr. studium.
26. Platí se nějaké poplatky za souběžné studium dvou vysokých škol?
Ne, souběžná studijní doba (pokud nepřesáhne povolenou toleranci 4. let (Bc.), příp. 3. let (Mgr.) není zpoplatněna. Platba je hrazena na té vysoké škole, kde je zapsán student dříve.
27. Kde naleznu harmonogram akademického roku?
Harmonogramy naleznete ve Studijních dokumentech. V sekci Harmonogram akademického roku.
28. Jsem budoucí absolvent bakalářského studia na jiné vysoké škole, programu, který je odlišný od programů akreditovaných na vaší fakultě. Mohu podat přihlášku na magisterské studium k vám?
Ano, studium bývá koncipováno jako navazující na předcházející studium bakalářské, podobnost zaměření programů je však velkou výhodou.
29. Jaké jsou podmínky uznání předmětů z jiného nebo předešlého studia?
Je třeba podat přihlášku ke studiu (do konce března), projít přijímacím řízením a po přijetí a zápisu požádat o uznání dříve absolvovaných předmětů. Absolvované předměty se dají uznat maximálně 5 let od data splnění předmětu. Budou-li předměty uznány v dostatečném počtu, budete moci být povýšeni do vyššího ročníku. Není možné uznat výsledek z úspěšně ukončeného studia, které vedlo k získání vysokoškolské kvalifikace (titulu).
30. Co vše mám mít s sebou při přijímacím řízení ke studiu bakalářských programů?
Platný průkaz totožnosti s fotografií (občanský průkaz, pas), psací potřeby. V případě konání přijímací zkoušky, jsou podrobné pokyny uvedeny na pozvánce k přijímací zkoušce.
31. Jakou úroveň znalostí předpokládají písemné testy z biologie a chemie při přijímacím řízení?
Obsahová náplň písemného testu z obou předmětů vychází z platných osnov pro střední školy v ČR. Více informací zde.
32. Jak probíhá přijímací test z biologie nebo chemie?
Správná odpověď se zaškrtává ze čtyř možností a) b) c) d). Délka testu je 50 minut. Maximální celkový počet získaných bodů je 100. Ke každé otázce je správná pouze jedna odpověď. Více informací zde.
33. Jak probíhá talentová zkouška pro program Krajinářská architektura?
Podrobné informace naleznete na pozvánce k přijímací zkoušce a ve vyhlášení příjímacího řízení (kapitola 4.3) – Bc. nebo Mgr.
34. Jak probíhá ústní pohovor pro program Veterinární asistent?
Ústní pohovor je zaměřen na hodnocení prezentace dovedností a vědomostí uchazeče ve vztahu k programu.
35. Koleje ČZU
Obecné informace. Virtuální prohlídka
36. Nejsem rozhodnutý, který obor či studijní program chci studovat?
V rozhodnutí může pomoci tento odkaz.
37. Mohu mít při výuce svého psa, či např. koně? Musím umět jezdit na koni? Je možné někde ponechat během výuky svého psa či koně?
Vždy záleží na pokynech pedagoga daného předmětu. U některých předmětů v rámci výuky Kynologie, Zoorehabilitace je možné mít psa, obvykle ve venkovním prostoru. V areálu ČZU ale obvykle není prostor ustájit koně a též zde není možné zajistit hlídání psa. Není nutné umět jezdit na koni v rámci programu Chov koní.
38. Praxe a možnost uznání praxe např. kde uchazeč pracuje
Vždy záleží na pokynech garanta dané praxe. Zpravidla toto možné není. Odborná praxe v kombinovamém studiu může být nahrazena zaměstnaneckým poměrem na některém z doporučených typů pracovišť.
39. Kdy se po zápisu do studia řeší uznání certifikátu z jazyka?
Řeší pouze Katedra jazyků - Provozně ekonomická fakulta (PEF) - více info: Přehled dokladů k uznání předmětu
40. Mám handicap, jak jej můžu uplatnit? Kde naleznu informace?
Podrobné informace naleznete ve vyhlášení příjímacího řízení (kapitola 4.4.) – Bc. nebo Mgr.
41. Jaká je doporučená literatura k přijímací zkoušce z biologie?
Základní požadavky na znalosti k přijímacím zkouškám na FAPPZ vycházejí z obsahové náplně předmětu biologie v rozsahu gymnaziální látky a doporučených publikací:
· Šíma P. (2022): Biologie pro 1. ročník gymnázií. Eduko, 112 s.
· Jelínek J., Zicháček V. (2021): Biologie pro gymnázia. Nakladatelství Olomouc s.r.o., 580 s.
· Kincl L. a kol. (2003): Biologie rostlin pro gymnázia. 4. vyd., Fortuna, Praha.
· Jelínek J. a kol. (2007): Biologie pro gymnázia. 9. vyd., Olomouc.
· Šmarda J. (2003): Genetika pro gymnázia. Fortuna, Praha.
42. Jaká je doporučená literatura k přijímací zkoušce z chemie?
Základní požadavky na znalosti k přijímacím zkouškám na FAPPZ vycházejí z obsahové náplně předmětu chemie v rozsahu gymnaziální látky a doporučených publikací:
· Mareček A., Honza J. Chemie pro čtyřletá gymnázia 1. díl. Nakladatelství Olomouc, 3. vyd. 2005, 240 str. ISBN 80-7182-055-5.
· Mareček A., Honza J. Chemie pro čtyřletá gymnázia 2. díl. Nakladatelství Olomouc, 3. vyd., 2005, 230 str. ISBN 80-7182-141-1.
· Mareček A., Honza J. Chemie pro čtyřletá gymnázia 3. díl. Nakladatelství Olomouc, 1. vyd., 2005, 256 str. ISBN 80-7182-057-1.
· Mareček A., Honza J. Chemie. Sbírka příkladů pro studenty středních škol. Nakladatelství Proton, Brno, 1. vyd., 2001, 150 str. ISBN 80-902402-2-4.
· Mareček A., Honza J. Chemie. Názvosloví organických sloučenin pro studenty středních škol. Zpracováno podle doporučení IUPAC z r. 1993. Nakladatelství Proton, Brno, 2. vyd., 2005, 64 str. ISBN 80-902402-3-2.
Další doporučená literatura:
· Bartošová L., Bárta M. Maturitní otázky 9 – Chemie. Fragment, Havlíčkův Brod, 2007, 240 str. ISBN 80-253-0498-1.
· Flemr V., Dušek, B. Chemie I pro gymnázia /obecná a anorganická/. SPN 2007, 120 str. ISBN 9788072353699.
· Honza J., Mareček A. Chemie pro čtyřletá gymnázia 2. díl. Nakladatelství Olomouc, 3. vyd., 2002, 226 str. ISBN 80-7182-141-1.
· Kodíček M. a kol. Chemie pro gymnázia v testových úlohách. SPN Praha, 1998, 144 str. ISBN 80-85937-95-6.
· Kotlík B., Růžičková K. Chemie v kostce pro SŠ. 4. vyd., Fragment, Havlíčkův Brod, 2005, 119 str. ISBN 80-253-0031-5.
· Kolář K, Kodíček, M., Pospíšil J. Chemie II pro gymnázia /organická a biochemie/. SPN 2005, 128 str. ISBN 8072352830.
· Vacík, J. Přehled středoškolské chemie. SPN 1997, IV. vyd., 365 str. ISBN: 80-7235-108-7.
· Vlček J. Základy středoškolské chemie. Ben, Praha, 2003, 72 str. EAN 820058.