Fenoménem 20. století byly automobil a ropa, žádné jiné individuální odvětví lidské činnosti v takové míře neovlivnilo celý náš život. I v dnešní době je oblast automobilismu jednou z nejrychleji se měnící oblastí průmyslu. Rozvoj motorizace měl hlavní vliv na vývoj a spotřebu paliv. Během posledních dvou desetiletí, spolu s diskutovaným vyčerpáním zdrojů paliv, se výrazně zrychlil vývoj automobilové techniky a zejména v souvislosti s ekologickými požadavky je nutné hledat nové zdroje energie šetrné k životnímu prostředí a především z odpadních materiálů.
Evropská unie je jedním z hlavních představitelů boje za snižování skleníkových plynů. Z pohledu dlouhodobé udržitelnosti dopravy představuje dva největší problémy spotřeba fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého. Určitým klíčem ke snižování produkce skleníkových plynů je zavádění obnovitelných zdrojů energie v oblasti energetiky a průmyslu. V sektoru dopravy to je pak zlepšení účinnosti spalování v motorech a využívání biopaliv. Odpadní oleje mají velký potenciál – ať už pro opětovné využití, recyklaci či pro naplňování cílů ochrany životního prostředí.
Hlavním cílem projektu je vyvinout a pilotně ověřit technologii čištění a úpravy použitých kuchyňských olejů (Used Cooking Oils – UCO) na produkty vhodné pro další zpracování v rafinérských procesech a připravit dokumentaci pro demonstrační, popř. provozní provedení technologie.
Projekt se zabývá systematikou sběru použitého kuchyňského oleje, vytvoření sběrných nádob, svozem použitého kuchyňského oleje, zpracováním na pokročilá biopaliva i ekonomickým zhodnocením produktů.
Náklady celkem 54 150 000 Kč z toho podpora 37 904 950 Kč
Název projektu: FW03010367 Výzkum a vývoj technologie čištění a recyklace upotřebených kuchyňských olejů včetně systému jejich sběru
Začátek projektu: 04/2021
Konec projektu: 12/2024
Účastníci projektu: Česká zemědělská univerzita v Praze - Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, ORLEN UniCRE a.s., České vysoké učení technické v Praze - Fakulta strojní, ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.
Řešitel za ČZU v Praze: doc. Ing. Vladimír Hönig, Ph.D. et Ph.D.