Vědci objevili nový druh bakterie

CARB (Cilia-associated respiratory bacillus) je označení pro skupinu bakterií, které v roli primárního patogenu způsobují infekci a následná onemocnění dýchacích cest u mnoha živočichů. Můžeme mezi ně zařadit například bakterii Filobacterium rodentium, která je prokazatelnou příčinou respiračních infekcí u hlodavců po celém světě. Vědci byla sice poprvé zaznamenána až v roce 1980, velmi podobné organismy se ale objevovaly na snímcích z elektronových mikroskopů už během 60. let.

U koček jsou dýchací potíže často podceňovány, protože si majitelé myslí, že jde o běžné vykašlávání chlupů. Ve skutečnosti je ale minimálně 1-5% kočičí populace postiženo chronickým onemocněným dolních dýchacích cest. A právě bakterie podobná CARB, jen s o něco menším průměrem, byla zaznamenána také u kočky. Poté, co kočičí pacientka nezvládla anestezii během zubního ošetření, se díky světelné a elektronové mikroskopii zjistilo, že kočka trpěla bronchitidou a bronchiolitidou dolních dýchacích cest způsobenou právě těmito patogeny. To zaujalo paní doktorku Martinu Načeradskou z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na ČZU, která se s týmem kolegů rozhodla za pomoci molekulárních metod zjistit, jestli je druh Filobacterium součástí běžného mikrobiomu plic koček a jestli by nemohla u některých koček přispívat k rozvoji chronického bronchiálního onemocnění či chronické bronchopneumonie. 

Svou studii zahájili vyšetřením tří českých koček s chronickým onemocněním průdušek a jejich podezření se rázem potvrdilo. Výsledky testů odhalily jako hlavního původce onemocnění bakterie Filobacterium, a to dokonce nový a doposud nepopsaný druh, který byl nazván Filobacterium felis.

Po úspěšném přeléčení pacientů cílenými antibiotiky došlo u těchto koček k vymizení všech klinických příznaků. To ale týmu pod vedením paní doktorky nestačilo, jejich cílem bylo vyvinout zcela nový qPCR (Quantitative Polymerase Chain Reaction) test, který by sloužil jako spolehlivý nástroj pro detekci tohoto konkrétního patogenu. S využitím technologie NGS (Next generation sequencing) vyšetřili vzorky od třinácti australských a jedenácti italských koček s onemocněným dýchacích cest a také šestnácti koček, které uhynuly z různých příčin. Nově objevená bakterie F. felis, byla zjištěna u všech českých i australských nemocných koček, u šesti koček italských a čtrnácti vzorků z plic uhynulých zvířat. Infekce u zvířat souvisely s přítomností velkého počtu těchto bakterií, i když ne u všech vzorků převažoval pouze druh F. felis.

Vědcům se tak podařilo objevit zcela nový organismus, který je sice součástí normálního mikrobiomu dolních dýchacích cest u koček, za určitých okolností se ale může přemnožit a způsobit kočkám vážná respirační nemocnění. Kromě toho úspěšně vyvinuli test, díky kterému je nyní mnohem snadnější určit množství těchto bakterií u čtyřnohých pacientů. Výsledky studie jsou přelomové nejen pro obor veterinárních disciplín a my celému týmu gratulujeme.

 

Kompletní vědeckou práci, kterou publikoval akademický časopis PLOS One naleznete zde:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0251968

Spoluautorka vědecké práce: Martina Načeradská

Dr. Načeradská vystudovala Veterinární fakultu VFU v Brně v roce 2006, zde dokončila i doktorské studium v roce 2017. Intenzivně se zabývá medicínou koček a v roce 2013 založila první Cat Friendly clinic v Česku. Tato mezinárodní certifikace zavazuje k postupům, které systematicky snižují stres a úzkost kočičích pacientů. V roce 2018 získala titul MANZCVS (Medicine of cats) u Australian and New Zealand College of Veterinary Scientists. Od roku 2019 pracuje jako vyučující a vědecký pracovník na ČZU, katedra veterinárních disciplín. Za své práce v rámci výzkumu obdržela již několik ocenění (Falling Walls lab v ČR nejlepší 2015, Best poster DMykG 2017, Best poster ISFM Congress 2019, The winner of the issue CONTROL & THERAPY 2019). 
Na své klinice se věnuje hlavně dermatologii, stomatologii a psychologii zvířat. Je jednou ze zakládajících členek České asociace felinní medicíny, členkou ISFM (International Society of Feline Medicine), PDTE (Pet Dog Trainers of Europe) a ESVD (European Society of Veterinary Dermatology). 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.