Pohádkový strom, který zachytí tajná přání i toxické polutanty. O polycyklických aromatických uhlovodících (PAU) od nás neslyšíte poprvé. Tyto organické polutanty vznikají nedokonalým spalováním veškeré organické hmoty a mohou být toxické či karcinogenní pro různé organismy včetně člověka. Je proto důležité hledat možné způsoby, jak tyto polutanty zcela odstranit, nebo alespoň snížit jejich vliv. A to nejlépe nenákladným způsobem šetrným k životnímu prostředí. Jednou z metod je fytoremediace, založená na dekontaminaci půdy za pomoci rostlin. Z předchozích experimentů bylo zřejmé, že nejvhodnější budou rychle rostoucí dřeviny, které porostou na kontaminované půdě několik let. Proto vědci založili tříletý experiment na fytoremediaci půdy kontaminované PAU pomocí vrb (Salix smithiana Willd). Pokles celkových PAU za 3 roky v půdě s vrbami byl celkem 50,9%, zatímco v půdě bez rychle rostoucích vrb byl pouze 9,9%. Celkově se PAU akumulovaly spíše v kořenech vrb než v jejich nadzemní biomase. Samotné odstranění uhlovodíků v půdě rostlinami pak bylo nižší než 1%, což naznačuje, že veškeré PAU byly z půdy odstraněny za pomoci mikroorganizmů, které jsou vrbami podporovány. Fytoremediace půdy kontaminované PAU vrbami by mohla být efektivním a environmentálně šetrným řešením, jak snížit jejich obsah v zemědělsky využívaných půdách.
Autoři práce:
Ing. Zdeněk Košnář, Ph.D., Ing. Filip Mercl, Ph.D.
Long-term willows phytoremediation treatment of soil contaminated by fly ash polycyclic aromatic hydrocarbons from straw combustion.
KOŠNÁŘ Zdeněk, Filip MERCL a Pavel TLUSTOŠ. Long-term willows phytoremediation treatment of soil contaminated by fly ash polycyclic aromatic hydrocarbons from straw combustion. Environmental Pollution [online]. 2020, 264 [cit. 2020-11-19]. ISSN 02697491. Dostupné z: doi:10.1016/j.envpol.2020.114787
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749119376432