Aktivita je zaměřena na posouzení zatížení půd, prostorové rozložení polutantů, vymezení zatížených a zvláště zranitelných oblastí, mapování lokální variability půdních vlastností na úrovni pozemku ve vztahu k chování látek v půdě, a na matematické modelování transportu a chování látek, s cílem poskytnout moderní prostředky, tj. validované modely a datové podklady pro efektivní hodnocení transportu látek v prostředí. Jedním ze vstupních údajů pro tyto modely získaných v rámci projektu je podrobná analýza prostorového uspořádání půdy (půdní struktury, rozložení pórů, rozložení kořenů), mj. s využitím metody počítačové tomografie.
Jedná se o zásadní údaje, které významně přispějí ke zkvalitnění predikční schopnosti modelů, pomocí kterých pak bude možné lépe předpovědět možnou kontaminaci podzemních vod, rostlin, zemědělských produktů, apod.
Mapování a prostorový odhad jsou zaměřeny dvěma směry:
- 1) Hodnocení rozložení základních půdních vlastností důležitých pro chování sledovaných látek v půdě (např. pH, zrnitost, obsah organické hmoty apod.) jako vstupy do simulačních modelů. Výsledkem spojení prostorového odhadu a simulačních modelů jsou predikce chování látek v půdě a jejich variabilita v prostoru.
Tento směr je zaměřen spíše na lokální prostorový odhad na úrovni pozemků, a jako vstupní hodnoty pro modely prostorového odhadu budou využity mj. výnosové mapy či údaje půdních senzorů (zejména půdní spektroskopie).
- 2) Vyhodnocení zatížení půd a prostorové rozložení polutantů, vymezení zatížených, a zvláště zranitelných oblastí.
Jedná o prostorové odhady většího rozsahu, tedy regionální až celostátní. Pro tvorbu map prostorového rozložení půdních vlastností i obsahu polutantů jsou využity metody pedometriky a digitálního mapování půd, jako je geostatistika, regresní stromy a náhodné lesy, umělé neuronové sítě apod.