V rámci této aktivity je sledován příjem, kumulace a transformace kontaminantů a jejich metabolitů v organismu ryb a příslušná fyziologická a biochemická odezva organismu na příslušné kontaminanty.
Vzhledem k vysoké mobilitě a také vysoké schopnosti transformací sledovaných látek ve vodním prostředí prostřednictvím trofické sítě je sledován nejen přímý vliv látek na cílovou skupinu vodních živočichů (sladkovodní ryby), ale také jejich kumulace a transformace v potravním řetězci s využitím potravních autotrofních organismů (řasy) a vodních bezobratlých (měkkýši, korýši). Je předpoklad, že vliv kontaminantů se projeví v několika úrovních životního cyklu, především v dosažení optimální tělesné kondice a ve schopnosti minimalizovat stres, který je důsledkem nižšího fitness.
Sledovány jsou především fyziologické parametry ve vazbě na základní behaviorální projevy, jako je např. energetický metabolismus, frekvence dýchání, stres (biochemické parametry) a specifická rychlost růstu ve vazbě na pohybovou aktivitu, využívání úkrytů a reakce na nový objekt. Druhá oblast výzkumu je zaměřena na standardní parametry sociálního prostředí, jako je např. hejnové chování, agresivita, a hiearchie dominance.
Ačkoliv část pokusů je nezbytné provádět na dospělých jedincích (sociální stres), v projektu bude možné aplikovat zcela nový přístup založený na změnách chování larválních stadií ryb, kterým je předkládána kontaminovaná potrava (řasy). Testy budou umožněny zapojením technologie DanioVision.