Když ptáci hrají všemi barvami

Rozmanitá, někdy až neuvěřitelná paleta barev, kterými oplývá ptačí opeření, fascinuje lidstvo už od pradávna. Existuje několik, empiricky podložených vysvětlení a hypotéz, které rozmanitosti ptačího opeření dávají evoluční význam, od sexuálního výběru až po termoregulační či antipredační -obrannou funkci. Studie vedená jednou z našich výzkumných pracovnic se však zaměřila na hledání zcela nového vztahu a to zda „iridiscentní“ neboli opaleskující či duhové zbarvení peří ptáků, které vzniká fyzikálním lomem světla na mikrostrukturách pera a není tedy přímo způsobeno pouze pigmentací pera, může ovlivňovat mikrobiotu v peří ptáků. 

Autorka studie se spojila s americkými kolegy, kteří studují novoguinejské modropláštníky druhu Malurus alboscapulatus, jejichž opeření varíruje od černého opaleskujícího až po matně černé a hnědé. Studie překvapivě prokázala, že jedinci s opaleskujícím a duhovým zbarvením, bez ohledu na geografickou příslušnost populace, měli ve svém opeření celkově méně mikroorganismů, avšak jejich mikrobiota byla svým složením zcela odlišná a mnohem více rozmanitá v porovnání s jedinci bez opaleskujícího zbarvení peří. Tyto výsledky tak jako první poukázaly na zásadní vztah mezi tímto fyzikálním zbarvením opeření a mikrobiotou v peří u volně žijícího tropického druhu ptáka.

Jakými mechanismy ke změnám mikrobioty dochází a jaké důsledky pro zdraví a kondici jedince a populací druhů tato regulace mikrobioty v peří může mít, bude předmětem dalšího výzkumu. Jelikož opaleskující zbarvení opeření je rozšířené i u mnoha volně žijících druhů ptáků mírného pásma a rovněž u papoušků a jiných exotických druhů, nabízí se tento jev dále studovat a prohlubovat znalosti ve spolupráci s veterinárními obory. Výstupy této studie byly publikovány ve Scientific Reports a britském chovatelském časopise: Cage & Aviary Birds.


Autorka práce:

Mgr. Veronika Gvoždíková Javůrková, Ph.D.

JAVŮRKOVÁ, Veronika Gvoždíková, Erik D. ENBODY, Jakub KREISINGER, Kryštof CHMEL, Jakub MRÁZEK a Jordan KARUBIAN. Plumage iridescence is associated with distinct feather microbiota in a tropical passerine. Scientific Reports [online]. 2019, 9(1) [cit. 2020-05-02]. DOI: 10.1038/s41598-019-49220-y. ISSN 2045-2322.

Dostupné z: http://www.nature.com/articles/s41598-019-49220-y

Prestižní publikace roku 2019

https://www.af.czu.cz/cs/r-6781-veda-a-vyzkum/r-8396-aktuality-veda-a-vyzkum/prestizni-publikace-vydane-v-roce-2019.html

 

Autorka věděcké práce: Mgr. Veronika Gvoždíková Javůrková, Ph.D.

Vystudovala Zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se primárně věnuje interakcím mezi mikroorganismy a ptačím hostitelem se specializací na produkci antimikrobiálních a chemosignálních látek produkovaných mikroorganismy a jejich vliv na životní strategie ptáků. Její velkou vášní je kromě rodiny a dvou dětí studium tělního pokryvu ptáků a významu mikroorganismů v evoluci zbarvení a funkčnosti ptačího peří se zřetelem na antimikrobiální potenciál a chemickou komunikaci.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.