Nacházíme se na počátku nové epochy rozvoje biotechnologických metod u hospodářských zvířat. To je také případ transplantace spermatogoniálních kmenových buněk (SKB). Podstatou této metody je odběr a konzervace spermatogoniálních buněk dárců a jejich následná transplantace do semenotvorných kanálků varlat příjemců. V humánní medicíně lze tímto způsobem například obnovit spermiogenezi (dozrávání spermií) u lidí podstupujících onkologickou léčbu.
Využití transplantace SKB u hospodářských zvířat, zásadním způsobem zintenzivní selekční tlak v populaci, neboť elitní plemeníci, od kterých budou získávané SKB mohou působit prakticky neomezeně v přirozené plemenitbě, souběžně a napříč kontinenty. Díky rezervoárům buněk umístěných ve varlatech všech příjemců, se tito vybraní jedinci stávají v podstatě nesmrtelnými. Kromě neoddiskutovatelných výhod, je potřeba upozorňovat také na komplikace, které jdou ruku v ruce s rapidním biotechnologickým rozvojem. Je třeba zvážit možná rizika, ať už se jedná o dramatické navyšování koeficientu příbuznosti, či související eliminaci variability, která je u populací chovaných zvířat naprosto nezbytná pro přirozenou selekci.
Závěrem je třeba upozornit, že “recept na nesmrtelnost“ pro elitní plemeníky je aktuálně předmětem pilotních experimentů v testovaných podmínkách. Před jeho případným plošným zavedením do běžné chovatelské praxe je potřeba jasný postoj s ohledem na etické aspekty moderních biotechnologických metod. Přečtěte si celou práci našich vědců, která podrobně popisuje zmiňované metody (včetně genetické modifikace transplantovaných SKB pomocí CRISPR enzymů). https://jasbsci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40104-019-0355-4
Spoluautoři:
Ing. Martin Ptáček, Ph.D.
Ing. Filipp Georgijevič Savvulidi
SAVVULIDI, F. – PTÁČEK, M. – **SAVVULIDI VARGOVÁ, K. – STÁDNÍK, L. Manipulation of spermatogonial stem cells in livestock species. Journal of Animal Science and Biotechnology , 2019, roč. 10, č. 46, s. 1-18. ISSN: 2049-1891.