V souladu s koncepcí dlouhodobého rozvoje fakulty a univerzity katedra působí ve výuce a výzkumu genetiky rostlin a zvířat s aplikací ve šlechtění. Prioritním posláním katedry je vytvořit prostředí, které jednak vede k zajištění kvalitní výuky geneticky a šlechtitelsky zaměřených předmětů, a dále k výchově perspektivních vědců v oblasti aplikované genetiky a šlechtění rostlin a zvířat. Vědecká výchova a vytváření tvůrčího potenciálu se neobejde bez rozvoje spolupráce se zainteresovanými výzkumnými pracovišti a partnerskými univerzitami, jednou z priorit je tedy i rozvoj vzájemné spolupráce s institucemi na národní a mezinárodní úrovni.
Výzkumná činnost:
Katedra se podílí na přípravě a řešení výzkumných úkolů v rámci komplexních projektů v oblasti zemědělství a lesnictví. Pro výzkumné účely je vedle spolupráce s výzkumnými institucemi dlouhodobě budováno zázemí laboratoří pro aplikaci molekulárních diagnostických metod a rostlinných kultur in vitro. Výzkum je dlouhodobě zaměřen na studium variability rostlin a zvířat a její interpretaci ve vztahu k jejich účelnému využívání a zušlechťování. Konkrétněji se zaměřujeme na detekci genů ovlivňujících vitalitu jedinců (detekce letálních genů či genů rezistence), studium vnitrodruhové a mezidruhové genetické variability a její populačně-genetické interpretace, vývoj metod charakterizace a optimalizace sbírek genetických zdrojů a populační statistická analýza znaků a vývoj metod odhadu plemenné hodnoty u hospodářských zvířat.
Pedagogická činnost:
Vzhledem k výjimečnému postavení genetiky jako vědní disciplíny má působení katedry dopad na realizaci všech studijních programů garantovaných fakultou, a to na všech stupních univerzitního vzdělávání a v různých úrovních obtížnosti, počínaje obecnou či molekulární genetikou, přes šlechtění zvířat a rostlin ke speciálním předmětům jako cytogenetika genové technologie. Značný význam spatřujeme ve výchově odborníků pro oblast aplikované genetiky a šlechtění. V této oblasti profilujeme studenty specializovaných magisterských programů garantovaných katedrou a studenty postgraduálního studia. Katedra poskytuje prostor pro rozvoj studentů v rámci mezinárodní výměny. Studenti řešící absolventské práce na katedře mají k dispozici kvalitně vybavené laboratoře a prostředí pro odborný rozvoj.
Poradenství a spolupráce s praxí:
Pracovníci katedry rozvíjejí spolupráci s výzkumnými institucemi zaměřenými na výzkum hospodářských zvířat a pěstovaných rostlin na národní i mezinárodní úrovni. Spolupráce s institucemi vyúsťuje v přípravu metodik, které aplikují moderní poznatky do praxe. Katedra v rámci poradenství zajišťuje školení pracovníků spolupracujících institucí v oblasti aplikace metod molekulární analýzy DNA, dále testování vzorků DNA a odborné konzultace v oblasti aplikované genetiky a šlechtění. Členové katedry se podílejí na při přípravě různých seminářů organizovaných pro odbornou veřejnost.