Katedra chemie FAPPZ ČZU se zaměřuje na vzdělávání a výzkum v oblasti chemie se zaměřením na chemii přírodních látek ve významných zemědělských plodinách a potravinách, kontaminanty životního prostředí a potravin, chemii dřeva, paliv a maziv a další speciální oblasti aplikované chemie.
Vědeckovýzkumná činnost
Pracoviště se ve svém výzkumu zaměřuje na oblast přírodních látek s antioxidačními účinky především fenolické povahy, přírodní barviva, sacharidy, stopové a rizikové prvky v zemědělských produktech a potravinách, analýzu mléka a mléčných výrobků, rostlinných a živočišných tuků. Další oblastí výzkumu jsou biopaliva a další alternativy používaných běžných paliv. V současné době řeší 2 projekty NAZV zaměřené na barevné druhy pšenic a sledování kvality ovčího mléka.
Výuka
Pracovníci katedry chemie zajišťují výuku chemických předmětů na FAPPZ, FLD, TF a FTZ ČZU. Výuka zahrnuje obecnou, anorganickou, analytickou a organickou chemii, biochemii, chemii dřeva a řadu chemií aplikovaných. Pro FAPPZ zajišťuje výuku i v anglickém jazyce. Katedra je garantem oboru postgraduálního doktorského studia “Zemědělská chemie”, kde zajišťuje výuku speciální chemie analytické, chemie přírodních látek a speciální biochemie rostlin a živočichů.
Poradenství a spolupráce s praxí
Katedra chemie spolupracuje s těmito českými a zahraničními institucemi:
Výzkumný ústav mlékárenský Praha, Výzkumný ústav rostlinné výroby Praha-Ruzyně, Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Akademie věd ČR (Ústav experimentální botaniky, Ústav organické chemie a biochemie, Endokrinologický ústav, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Ústav chemických procesů, Biofyzikální ústav, Mikrobiologický ústav). Výzkumný ústav zemědělské techniky v Ruzyni. Estonská zemědělská univerzita (Estonsko), Univerzita Lotrinsko (Francie), Lotyšská zemědělská univerzita (Lotyšsko), Univerzita v Medanu (Indonesie). Banská univerzita v Coloradu (USA).