Katedra ochrany rostlin (KOR) patří mezi katedry Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (dříve Agronomické fakulty) s nejdelší tradicí. Je specializována na výuku a výzkum v oboru ochrany rostlin. Její pracovníci se zabývají patogeny a škůdci zahradních a polních plodin i okrasných rostlin, navazující problematikou jejich detekce a determinace a chemickou i nechemickou ochranou rostlin a jejím řízením.
Výzkumná činnost
Výzkumná činnost katedry je zaměřena především na výzkum chorob a škůdců ozimé řepky, virových chorob ovocných plodin a volně rostoucích dřevin, chorob obilnin, na rostlinolékařskou nematologii a akarologii, a obecně na vývoj a testování chemických i alternativních způsobů ochrany rostlin a jejich vlivu na necílové organismy. Nedílnou součástí výzkumu je i vývoj a adaptace molekulárních metod pro detekci a determinaci nejrůznějších patogenů a škůdců.
Výuka
Katedra ochrany rostlin je gestorem bakalářského i magisterského studijního programu Rostlinolékařství a doktorského studijního programu Zemědělská a lesnická fytopatologie a ochrana rostlin. V rámci těchto programů vyučují pracovníci katedry široké spektrum obecných i specializačních předmětů zaměřených na patogeny a škůdce rostlin, jejich biologii, determinaci i na nejrůznější metody ochrany rostlin proti nim. V ostatních studijních programech jsou vyučovány obecné základy ochrany rostlin a následně předměty zaměřené na ochranu jednotlivých skupin plodin.
Poradenství a spolupráce s praxí
Pracovníci katedry se významně podílejí na poradenské činnosti pro praxi formou přednášek na odborných seminářích, polních dnech i v rámci konzultací s jednotlivými pěstiteli, distributory pesticidů i orgány státní správy i samosprávy. Nedílnou součástí poradenství je i konkrétní determinace chorob a škůdců rostlin pro odbornou i laickou veřejnost. V rámci národní soustavy kvalifikací ověřují pracovníci katedry odbornou způsobilost pro profesní kvalifikaci v oboru Zemědělský poradce pro ochranu rostlin (kód: 41-060-R). Dále katedra při řešení grantů spolupracuje s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze Ruzyni i s jednotlivými plodinovými ústavy.