Primárním úkolem katedry je pedagogická a výzkumná činnost v oblasti chovu hospodářských zvířat. Výuka je zajišťována pro všechny úrovně vzdělávání – bakalářské, magisterské i doktorské studium. V celkovém výčtu se jedná o zajištění 54 předmětů jak pro FAPPZ, tak i pro další fakulty ČZU.
Hlavními směry výzkumu je sledování ukazatelů umožňujících zvyšování užitkovosti hospodářských zvířat a zajištění optimálních podmínek chovu, jak z hlediska welfare zvířat, tak z hlediska možností chovatelů. Jedná se tedy jak o základní, tak i aplikovaný výzkum, řešený zejména v rámci projektů NAZV a TAČR, ale i na základě požadavku praxe – tedy projektů PRV. V rámci národní soustavy kvalifikací ověřuje odbornou způsobilost profesní kvalifikaci pro obor Zemědělský poradce pro živočišnou výrobu (kód profesní kvalifikace 41-064-R), Chovatel a ošetřovatel skotu (kód 41-044-H), Chovatel a ošetřovatel prasat (kód 41-045-H), Chovatel a ošetřovatel ovcí a koz (kód 41-046-H), Chovatel koní (kód 41-017-H), Chovatel a ošetřovatel drůbeže a běžců (kód 41-047-H).
Katedra disponuje moderním chovatelským a experimentálním vybavením zaručujícím realizaci profesionálních vědeckých či poloprovozních experimentů v oblasti chovu hospodářských zvířat. V rámci řešení výzkumných úkolů a výuky studentů katedra spolupracuje s řadou významných pracovišť a to jak v ČR tak i zahraničí. Katedra je též vybavena moderními laboratořemi sloužícími pro analýzy v oblasti genetiky, reprodukce a produkce u hospodářských zvířat.