Katedru založil v roce 1906 prof. Dr. Ladislav František Čelakovský, řadí se tím mezi zakládající katedry celé univerzity. Garantujeme řadu základních botanicko-fyziologických předmětů. Dlouholetou tradici má na katedře pořádání odborných seminářů, konzultační a poradenská činnost pro širokou veřejnost. Tradiční je také pořádání celostátního vědeckého semináře „Vliv abiotických a biotických stresorů na vlastnosti rostlin“.
Vědecko výzkumná činnost
Zaměřujeme se zejména na problematiku biologie zemědělských plodin a jejich produkčního procesu, včetně metodologie detekce a hodnocení fyziologických reakcí rostlin na stresy, dále na studium genetických zdrojů máku a na vegetační studie antropogenně ovlivněných území. Při řešení výzkumných úkolů katedra spolupracuje především s katedrou genetiky a mikrobiologie PřF UK. Dále s k. agronomie a ekofyziologie INP ENSAT Toulouse, k. polních plodin a k. biologie Ege University v Izmiru a Ústavem ekologie lesa SAV Zvolen. V rámci ČR také spolupracujeme s Ústavem experimentální botaniky, v.v.i. AV ČR, VÚRV, v.v.i. a Chmelařským institutem, s.r.o.
Výuka
Zajišťujeme výuku předmětů botanických a fyziologických disciplín ve všech stupních vysokoškolského studia příslušných studijních oborů, včetně Univerzity třetího věku, garantujeme obor bakalářského studia Veřejná správa v zemědělství a krajině. Dále jsme garanty praktických terénních odborných exkurzí.
Poradenství a spolupráce s praxí
Dlouhodobě poskytujeme konzultace v rámci vlivu stresů, využití biomasy pro energetické účely, dále pro širokou veřejnost – determinace taxonů, průvodcovství po naučných stezkách, areálu ČZU a botanických zahradách. Organizujeme, spoluorganizujeme, vedeme a aktivně se účastníme mnoha konferencí, workshopů a seminářů vč. odborných exkurzí