Katedra agroenvironmentální chemie a výživy rostlin patří k předním pracovištím fakulty. Ve svém současném názvu akcentuje výzkumné i pedagogické zaměření, které je tradičně orientováno na výživu rostlin, včetně aplikace hnojiv, dále na problematiku odpadních látek a jejich možnou recyklaci a na výskyt kontaminujících látek v životním prostředí a principy remediace. Katedra má velmi rozvinutou mezinárodní spolupráci, je řešitelem řady mezinárodních a národních projektů, je oblíbeným místem zahraničních stážistů, organizuje a spoluorganizuje konference a je aktivní publikačně i ve spolupráci s praxí.
Vědeckovýzkumná činnost
Katedra financuje výzkumné aktivity z mezinárodních (7FP, LIFE+, Norské fondy, Grundwig, Snowman, COST, Eureka) i národních (GA ČR, GA AV, TA ČR, NAZV) projektů a z institucionálních prostředků organizace. Svoje výzkumné aktivity orientuje na všechny tři prioritní oblasti. Intenzivně jsou studovány parametry hodnocení půdní úrodnosti, přístupnost živin rostlinám a procesy probíhající v rhizosféře kořenů rostlin. Získané výsledky jsou kromě jiného využívány při stanovení dávek hnojiv, forem aplikovaných živin a k optimalizaci termínu hnojení.
Značná část výzkumných aktivit je věnována zpracování biologicky rozložitelných odpadů, a to kompostování i vermikompostování, využití odpadních materiálů ke hnojení a úpravě půdních vlastností, zejména pak využití popelů po spalování biomasy, biocharu – pevného zbytku bohatého na uhlík, hnojivým vlastnostem pevné (separát) a kapalné (fugát) frakce digestátu a jejich dalšímu využití.
Významným výzkumným segmentem je chování toxických látek v životním prostředí. Jedná se zejména o výzkum transformace rizikových prvků a jejich sloučenin v půdě, jejich příjem rostlinami a vztah mezi nutričně hodnotnými látkami v rostlině a přijímanými rizikovými prvky. Kromě látek anorganického původu jsou studovány i persistentní organické kontaminanty. Výzkum v této oblasti je orientován i na remediace kontaminovaných ploch, zejména s využitím rostlin a mikroorganismů.
Pedagogická činnost
Katedra zajišťuje výuku předmětů zaměřených na agrochemii, výživu polních a zahradních rostlin, hnojení a hnojiva, na pevné odpady, odpadní vody a využití odpadů, na kontaminující látky v životním prostředí a jejich remediace a na toxikologii a ekotoxikologii ve všech úrovních studia na Fakultách agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, technické, provozně ekonomické a tropického zemědělství ČZU v Praze. Profilové předměty jsou vyučovány v češtině i v angličtině. Velká pozornost je věnována řešitelům závěrečných prací a výchově diplomantů a doktorandů, kteří se podílejí na řešení výzkumných projektů.
Spolupráce s praxí
Rozsáhlá je poradenská a konzultační činnost katedry. Katedra spolupracuje s MZe ČR, ÚKZÚZ, Agrární komorou ČR, Zemědělským svazem i Asociací soukromých zemědělců, firmami zabývajícími se výrobou, distribucí a aplikací hnojiv, kompostárnami, čistírnami odpadních vod, bioplynovými stanicemi apod. Pravidelně organizuje odborné semináře o problematice výživy rostlin, hnojení, půdní úrodnosti i využití odpadů pro hnojení. Každoročně je pořádána mezinárodní konference Racionální použití hnojiv.