Pracoviště se osamostatnilo se v roce 1952 jako katedra obecného zemědělství a postupně rozšiřovalo pole působnosti přičleněním ústavu agrometeorologie (1959), zaměřením na problematiku zemědělských soustav (1973) a později agroekologie (2004). Od roku 2018 se název katedry změnil na katedru agroekologie a rostlinné produkce. Výzkumná i pedagogická činnost katedry je dlouhodobě směrována do všech těchto a souvisejících oblastí. Katedra má velmi rozvinuté zahraniční aktivity, které jsou představovány společnými výzkumnými projekty, aktivní účastí na konferencích a workshopech, stážemi a výměnnými pobyty pracovníků. Tyto aktivity přinášejí nezbytnou výměnu know-how, mezinárodní srovnání a podporují zájem zahraničních partnerů o studijní pobyty na katedře a spolupráci ve výzkumné i pedagogické oblasti.
Pedagogická činnost
Vzhledem k obecnějšímu zaměření zajišťuje katedra výuku především v bakalářském studiu na domovské fakultě, na fakultě Provozně ekonomické a Technické fakultě. Profilové předměty jsou vyučovány v českém i anglickém jazyce. Největší počet studentů navštěvuje předměty Základy meteorologie a klimatologie, Základy bioklimatologie, Základy agroekologie a Zemědělské systémy I. Katedra vyučuje i řadu specializačních předmětů pro magisterské a doktorské studium a podílí se výukově na mnoha předmětech vyučovaných společně s jinými katedrami.
Výzkum
Při řešení výzkumných projektů domácích (NAZV, TAČR) i zahraničních (6. a 7. RP EU) grantových agentur katedra spolupracuje s mnoha institucemi doma i v zahraničí. Značný prostor je věnován problematice biologie a ekologie plevelů, diverzitě plevelových společenstev a nově též ekologii asociovaných organismů živočišného původu pod vlivem zemědělské činnosti. Dlouhodobě řešenou oblastí s praktickým výstupem je optimalizace chemické ochrany proti plevelům včetně souvisejících jevů, jako je např. chování herbicidů v prostředí či herbicidní rezistence. Důležitou rozvíjenou oblastí výzkumu je problematika rostlinného pokryvu půdy a systémů zpracování půdy z pohledu dynamiky vody v systému půda – rostlina – atmosféra se zaměřením na efektivitu využití vody rostlinami, distribuci vody v porostu a předcházení erozním jevům. Katedra dosáhla významných výsledků v oblasti studia vlivu klimatické změny a povětrnostní variability na produkci polních plodin a výskyt škodlivých organismů. S biotechnologickými společnostmi a zahraničními výzkumnými institucemi je řešena problematika udržitelného využívání geneticky modifikovaných plodin.
Poradenství a spolupráce s praxí
Velmi rozsáhlá je spolupráce s praxí, která je představována konzultační, poradenskou a přednáškovou činností pro orgány státní správy, zemědělské podniky a pěstitelské svazy. V poslední době se rozvíjí i smluvní výzkum pro zadavatele z komerční sféry. Katedra na základě akreditace GEP komerčně provozuje zkoušení biologické účinnosti přípravků na ochranu rostlin pro účely registračního řízení a realizuje řadu vývojových pokusů pro domácí i zahraniční společnosti. Pracovníci katedry spravují tři veřejností hojně navštěvované webové aplikace: Automatickou meteorologickou stanici, Atlas plevelů Herba a geodatabázi Weedmap, které jsou přístupné z webových stránek fakulty a jsou vyhledávaným informačním zdrojem pro studenty i odbornou veřejnost.