Katedra zahradní a krajinářské architektury se zaměřuje na výuku a výzkum v oblasti zahradní a krajinné architektury. Těžiště zaměření katedry leží v přímé ateliérové výuce s individuálním přístupem ke studentům i řešeným tématům a zapojení mezioborových workshopů do studijních plánů. Stěžejní součástí požadovaného profilu absolventa je pak podrobná znalost rostlinného materiálu a možnosti jeho aplikace a precizní orientace v managementu i navrhování rodinných zahrad, veřejných prostranství a krajiny na jednotlivých úrovních projektové dokumentace.
Vědecká a výzkumná činnost
Katedra byla zapojena do výzkumného záměru univerzity pod názvem Setrvalé zemědělství, kvalita zemědělské produkce, krajinné a přírodní zdroje. Dále je v rámci grantů dlouhodobě řešena digitalizace dřevin v rámci areálu České zemědělské univerzity a v zahradách Pražského hradu, využití kalů ČOV a sutí z demolicí pro tvorbu zatravňovacích dlaždic pro osazování suchých a svažitých stanovišť. Významnou částí práce katedry je projektová činnost zaměřená na řešení veřejných prostor či krajinářských úprav.
Výuka
Katedra zaštiťuje výuku bakalářských oborů teoretických (Zahradní a krajinářská architektura – ABAR, Produkční a okrasné zahradnictví – ATZZ) i praktických (Zahradní a krajinářské úpravy na Mělníce - ABZU a Zahradnictví - ABZ) a na ně navazujících magisterských oborů (Zahradní a krajinářská architektura – AMAR a Zahradní tvorba – AMZO). Výuka v těchto oborech zajišťována katedrou je zaměřena na všestranné vzdělání absolventů v oblasti navrhování a managementu krajinných i zahradních úprav a důkladnou znalost rostlinného materiálu. Základem výuky je spolupráce s externisty z praxe, poskytnutí prostoru pro mezioborovou spolupráci a zahrnutí odborných exkurzí do výuky, které zajistí širší oborovou orientaci absolventa.
Poradenství a spolupráce s praxí
Katedra spolupracuje s
- Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v. v. i. v Průhonicích,
- Národním památkovým ústavem v Praze,
- Českou komorou architektů,
- Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu o. s. a její sekcí IFLA (International Federation of landscape Architects).
Katedra je také členem středoevropského výměnného univerzitního programu CEEPUS, v rámci kterého je studentům umožněna mobilita při pořádání workshopů a dalších akci.