Katedra zajišťuje výuku předmětů z oblasti etologie, etiky chovu zvířat, kynologie a asistenčních aktivit se zvířaty pro bakalářské, magisterské a doktorské studium na FAPPZ, TF, PEF a na ITS ČZU. Je garantem oborů bakalářského studia „Zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty“ a „Chov koní“. Velká pozornost je věnována výchově diplomantů a doktorandů, kteří se podílejí na řešení výzkumných projektů. Katedra pravidelně organizuje odborné semináře, např. Nové směry v intenzívních a zájmových chovech králíků, a mezinárodní konference Tropical Biodiversity Conservation Conference. Součástí katedry je Centrum pro výzkum chování psů, jehož hlavním úkolem je etologický výzkum psů zaměřený především na procesy učení, poruchy chování a čichové schopnosti.
Vědeckovýzkumná činnost
Je zaměřena na studium variability primárních a sekundárních užitkových vlastností hospodářských zvířat uvnitř a mezi populacemi a využití této variability v plemenitbě zvířat v malých i velkých populacích, uchování genových rezerv hospodářských zvířat – regenerace a udržení české červinky, genetická analýza a plemenitba starokladrubského koně, studium vybraných chovatelských, ekonomických a genetických aspektů masné užitkovosti králíků, výzkum biologie, chovu a chování psů, zejména využití metody pachové identifikace u služebních plemen psů, etologii vybraných skupin zvířat s důrazem na etologii hospodářských zvířat, zoorehabilitaci a asistenční aktivity se zvířaty, biologii a etologii zvířat v zoologických zahradách, zájmových chovech a chovech laboratorních zvířat.
Výuka
Naše katedra zajišťuje výuku na všech fakultách ČZU v Praze. V rámci FAPPZ se podílí na vzdělávání studentů především ve studijních oborech Živočišná produkce, Chovatelství, Speciální chovy, Zájmové chovy, Chov koní, Kynologie a Zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty.
Katedra se podílí na výuce:
- předmětů Zemědělské systémy I a Agricultural Systems II určených pro studenty PEF
- předmětů Základy rostlinné a živočišné výroby a Základy zemědělství určených pro studenty FŽP
- dále pak předmětu Základy rostlinné a živočišné výroby určeného pro studenty TF a pro studenty ITSZ vyučuje předmět Obecná zootechnika a genetika.
Poradenství a spolupráce s praxí
Při řešení výzkumných úkolů katedra spolupracuje s řadou pracovišť v ČR (MENDELU v Brně, JU České Budějovice, VŠCHT Praha, VFU Brno, firmami Biokron, Irel a dalšími) i v zahraničí (University v Berlíně, Vídni, Deutsches Primatenzentrum Göttingen,VFU Košice, Probiosan Pamplona a další). Rozsáhlá je i poradenská a konzultační činnost katedry, kde katedra spolupracuje s MZe ČR, zoologickými zahradami, záchrannými stanicemi živočichů a Horskou službou ČR. Katedra úzce spolupracuje s ozbrojenými sbory, např. Policií ČR a Celní správou ČR, pro které zajišťuje přednáškovou činnost a realizaci výzkumných projektů sloužících ke zkvalitnění chovu a výcviku psů. Pracoviště má vyrovnaný poměr aktivit v pedagogické, vědeckovýzkumné a expertní činnosti, který jí umožňuje dobrou adaptabilitu na měnící se podmínky.