Projekt „Využití vyspělých technologií a čichových schopností psa při vyhledávání pohřešovaných osob v terénu - PÁTRAČ“
V rámci projektu PÁTRAČ, který trval od roku 2017 do roku 2021, vznikla smlouva o spolupráci při realizaci cílů projektu a my tak mohli pro terénní cvičení využít kynologické pátrací týmy z řad psovodů Policie ČR.
Jedním z hlavních výstupů projektu je SW Pátrač, který usnadňuje a urychluje rozhodovací procesy v rámci pátrání po pohřešované osobě. Spojuje všechny potřebné organizačně technické záležitosti do jednoho rozhraní a stává se z něj tak výkonný nástroj pro řídícího pracovníka celé pátrací akce. V rámci projektu byli v jeho užívání proškoleni policisté ze sedmi krajských ředitelství.
Například na území Plzeňského kraje využívají software při pátrání po osobách už od roku 2020. Zde byl použit nedávno i při úspěšném vypátrání německé dívky Julie, která se ztratila v lesích na Domažlicku (10. - 12.10.2021). Vzhledem k tomu, že tato akce vyžadovala zapojení obrovského množství sil, prostředků a techniky sehrála zde software Pátrač klíčovou roli tím, že dokázala zpřehlednit organizaci zásahu. Za její pomoci se síly mohly situovat do různých sektorů, výsledky pátrání byly aplikací průběžně vyhodnocovány a bez jejího použití by nebyla tato velká pátrací akce tak přehledná.
Praxe pro studenty ČZU bakalářského studijního programu Kynologie
Spolupráce s PČR spočívá i v umožnění konání praxí pro naše studenty. Například na jednotlivých Instruktážně metodických zaměstnáních (IMZ) pro psovody, kde si mohou vyzkoušet například roli pohřešované osoby.
V řadách psovodů Policie ČR slouží i mnoho absolventů našeho bakalářského studijního programu Kynologie.