Stanice byla postavena v roce 1922, jako součást selekční stanice při školním zemědělském ústavu v Uhříněvsi na pozemcích panství Jana Lichtensteina.
Ve 20. letech bylo v okolí hlavní budovy vysazeno několik desítek taxomů dřevin, které jsou do současné doby stále ceněny z floristického hlediska. V roce 1952 při vzniku samostatné Vysoké školy zemědělské v Praze se stanice stala pracovištěm katedry rostlinné výroby Agronomické fakulty (dnes Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze).
Byla převzata od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu v Praze. V roce 1991 byla provedena kompletní rekonstrukce stanice spojená s plynofikací.
Současná výměra orné půdy je 15,7 ha, a to na dvou lokalitách (Uhříněves 12,5 ha, Hájek 2,3 ha). Uznaná ekologická plocha spolu s plochami v přechodném období pro ekologické zemědělství zaujímá zhruba čtyři hektary. Na této výměře jsou zakládány například pokusy s obilninami - pšenicí a ječmenem, olejninami - řepkou a hořčicí, luskovinami - hrachem a sójou a z okopanin s krmnou řepou a cukrovkou. Z léčivých rostlin se na konvenční i ekologické ploše pěstuje heřmánek. V poslední době je možno rozdělit pokusnou činnost do třech tématických okruhů Uvedené okruhy jsou zahrnuty do vnitřních a vnějších grantů FAPPZ a vážou se na ně i zadávané diplomové a doktorské práce. Další aktivity se řeší v rámci hospodářských smluv pro mimoškolské zadavatele. V nejbližší době bychom chtěli rozšířit výměru uznanou pro ekologické zemědělství a vyrovnat poměr mezi konvenčními a ekologickými pokusy.
Rozsah pokusů bývá cca 1800 pokusných parcel, tj. cca 6,5 ha. Výzkumná stanice je místem, kde studenti z fakulty vykonávají praxi. Řeší se zde řada grantů, diplomové a doktorské práce. Výzkumná činnost je zaměřena na tři tématické okruhy - odrůdové předzkoušky, technologické pokusy a ekologické zemědělství.