Blahopřejeme našemu studentovi krajinářské architektury Yury Miranovichovi ke krásnému třetímu místu v německé studentské soutěži
Soutěž hledala nová krajinářská řešení veřejného prostoru v podmínkách historicky cenného centra města Quedlinburg sužovaného přívalovými srážkami. Jedná se o vysoce aktuální problematiku, související s adaptací měst na změnu klimatu.
Yury Miranovich převzal ocenění v pátek 8. dubna 2022 v 16 hodin v Quedlinburgu z rukou předsedy BDLA Sachsen-Anhalt prof. Ericha Buhmanna a při té příležitosti představil hlavní myšlenky svého soutěžního návrhu, nazvaného „Blue-green walls of Quedlinburg“. Úspěch je to o to větší, že Yury samostatně uspěl v konkurenci vícečlenných domácích týmů z vysokých škol v Drážďanech, Erfurtu a Bernburgu.
Současně probíhá od 30. března výstava soutěžních prací v Kulturkirche St. Blasi v Quedlinburgu. Výstava je otevřena každý den kromě pondělí a úterý od 10:00 do 15:00.
Yury Miranovich o myšlenkách svého návrhu říká: „Název mého návrhu zní Modrozelené hradby Quedlinburgu, je to odkaz na minulost města a důležitost současných problémů, které mají velký vliv na lokalitu. Jedním z problémů je nadbytek vody při přívalových deštích, kterou je nutné nejen zachytit, ale i získat z ní užitek pro životní prostředí. Celkový koncept je postaven na "měkkých" řešeních: průlezích, dešťových zahradách, zelených střechách apod. Na celém území jsem vytvořil multifunkční prostory pro lidi: parkovací dům s kavárnou a zahradami pro místní obyvatele na střeše; park s meandrovaným potokem pro posílení biodiverzity a vytvoření přírodního místa pro setkávání lidí; dešťové zahrady s posezením vedle kostela v centru starého města pro zachycení nadbytečné srážkové vody ze střech okolních budov. Jednotlivé zásahy se skládají v celek, který ulehčuje kanalizačnímu systému zpracování dešťové vody.“
Více informací o soutěži a vyhlášení výsledků
Autor fotografií: Jindřich Vaněk