Nesýčkuj pořád... Naopak! Ne, sýčkuj s námi a seznam se s jednou z našich nejmenších, ale i nejohroženějších sov
Česká zemědělská univerzita v Praze/Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů/Katedra etologie a zájmových chovů se stala v rámci programu INTERREG Bavorsko – Česko hlavním řešitelem projektu Ochrana sýčka obecného (Athene noctua) v česko-bavorském pohraničí. Tento projekt je zaměřený na ochranu sýčka obecného, který v současnosti patří mezi jedny z nejohroženějších sov nejen v ČR, ale i v Evropě. Cílem projektu řešitelského týmu je vytvoření životaschopné populace v příhraničních regionech Plzeňského kraje a Horního Falcka v Bavorsku.
Projekt má tři nosné pilíře, a to ochrana zbývající volně žijící populace pomocí rozvoje vhodných managementových opatření obývaných stanovišť a podpora přirozené reprodukce, dále repatriace cílového druhu na vybraných lokalitách s následným monitoringem pomocí radiotelemetrie, a v neposlední řadě osvětová a edukační činnost odborné a široké veřejnosti.
Rozpočet projektu 766.906,54 EUR, z toho podpora EFRR 660 030.27 EUR
Název projektu: BYCZ01-117 Ochrana sýčka obecného (Athene noctua) v česko-bavorském pohraničí
Začátek projektu: 01/2024
Konec projektu: 12/2026
Účastníci projektu: Česká zemědělská univerzita v Praze/FAPPZ/KEZCH, Plzeňský kraj, ZO ČSOP Spálené Poříčí, Landesbund für Vogel- und Naturschutz e.V.
Řešitel za ČZU: Ing. Tomáš Bušina, Ph.D. (Katedra etologie a zájmových chovů)