Hipologické pátky úseku chovu koní (KCHHZ)

Systém seriálu hipologických pátků již pokračuje po několikátou sezónu. Probíhá v letním semestru a je určen především studentům oboru Chov koní, ale v případě volné kapacity jsou semináře přístupné i dalším studentům ČZU.

V letošním LS bylo uspořádáno celkem šest seminářů a jedna dvoudenní exkurze. Vedoucím celého seriálu je vedoucí úseku Chovu koní Ing. Cyril Neumann, PhD. Celkem se akcí v LS 2024 zúčastnilo cca 140 studentů ČZU.

Semináře zahájil MVDr. Roman Vítek přednáškou a demonstrací fyzioterapie 8. března. Následovalo Školení přepravců zvířat (školící středisko Státní veterinární správy Lysolaje) 14. března. Další setkání se studenty vedla Ing. Jana Nápravníková a tématem byla koňská kopyta a péče o ně. V pátek 5. dubna se konal v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem za účasti ředitele Ing. Jiřího Machka seminář o starokladrubském koni. Zdařilá byla i návštěva odchovny koní Převalského pražské ZOO v Dolním Dobřejově a následně návštěva u jednoho z největších chovatelů huculských koní v ČR na farmě Cunkov. Ve dnech 19.-20. dubna se pak konala již po páté tradiční exkurze do Vídně a Piberu za rakouskými lipicány a do Spanische Hofreitschule a konečně 26. dubna to byla procházka po kursu Velké pardubické na dostihovém závodišti v Pardubicích, kterou komentoval správce dostihové dráhy pan Václav Žižka.

Poslední akcí LS 2024 pak bude hipologická procházka Prahou (10. června), která vede studenty po největších hipologických monumentech Prahy a stavbách, které byly v nedávné minulosti věnované koním. Procházka vrcholí v sídle Senátu Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci, jehož hlavní jednací sál býval stájí pro Valdštejnovi koně.