Výstava Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice (MOCB)

Kdy: 20.–27. listopadu 2024
Kde: Budova MCEVII, 2. patro, ČZU v Praze-Suchdole

Tým odborníků z Katedry zahradní a krajinářské architektury FAPPZ ČZU, ve složení Ing. arch. Martin Augustin, Ph.D., Ing. Jana Halamová, Ph.D., a Ing. Jindřich Vaněk, spolupracoval s Krajským úřadem Jihočeského kraje na Územní studii metropolitní oblasti České Budějovice (MOCB). Po dvou letech intenzivní práce byla tato studie 7. října schválena a stala se oficiálním dokumentem, který má potenciál významně ovlivnit budoucí rozvoj a kvalitu života v jihočeském regionu.

Studie se zaměřuje na komplexní řešení propojující přírodní, prostorové a sociokulturní aspekty krajiny a sídel. Tým kladl důraz na inovativní metodiku zahrnující jak horizontální, tak vertikální strukturování krajinných segmentů a tematických vrstev. Územní studie zahrnuje návrh koncepce krajiny a přináší řešení aktuálních i dlouhodobých problémů kulturní krajiny, sídelní struktury a jejich vztahu k přírodnímu okolí. Řešené území pokrývá rozsah 1350 km2, zahrnuje 98 obcí a má téměř 200 tisíc obyvatel.

Studie obsahuje nejen obecné návrhové principy, ale i konkrétní opatření zaměřená na adaptaci území na klimatické, sociokulturní a ekonomické změny. Předpokládá využití silných stránek jihočeské oblasti s přirozeným centrem v Českých Budějovicích a navrhuje nová řešení v oblasti krajiny a kulturního dědictví, která by umožnila udržitelný rozvoj a zvýšení kvality života obyvatel.

Významným přínosem studie je strategický přístup k plánování, který definuje zásadní vztah mezi městským a přírodním prostředím. Tento vztah je klíčový pro udržitelný rozvoj regionu a kvalitu života jeho obyvatel. Dokument slouží také jako podklad pro další územní plánování a má ambici stát se strategickým nástrojem při rozhodování o rozvoji oblasti.

Výstava představí nejdůležitější části studie formou reprezentativních panelů. Slavnostní zahájení se uskuteční 20. listopadu ve 13:00 hodin, kde úvodní slovo přednese prorektorka pro rozvoj a udržitelnost ČZU, paní prof. Ing. Eva Vlková, Ph.D. Následně proběhne komentovaná prohlídka výstavy s autory studie, kteří se podělí o svůj pohled na jedinečnou metodiku a významné poznatky zpracování.

Přijďte se seznámit s vizí budoucího rozvoje jihočeského regionu a objevte inovativní přístupy k řešení krajinných a urbánních výzev. Výstava bude k dispozici k prohlédnutí v respiriu ve 2. patře budovy MCEVII do 27. listopadu.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.