Libosad je výjimečnou součástí kampusu ČZU v Praze. Autorem návrhu Libosadu je Jiří Mareček, který byl v 60. letech zakladatelem veškerých výsadeb kampusu univerzity. S realizací Libosadu se začalo v roce 2006 a na polozapomenutém místě na okraji univerzitního areálu bylo během tří let vybudováno zcela unikátní dílo.
Hlavní myšlenkou Libosadu je vytvořit pedagogické zázemí pro výuku zahradní a krajinářské architektury a souvisejících oborů, čímž obohacuje a zkvalitňuje studijní nabídku univerzity.
Jde o ukázku způsobu přemýšlení krajinářského architekta nad prací s bohatostí rostlinného materiálu, jeho výrazem, účinností, ale i funkcemi a kompozičním uplatněním. Unikátním motivem je časová posloupnost estetických projevů rostlin.
Postupně lze procházet částmi zaměřenými na jejich jarní, letní, podzimní až zimní účinnost, zprostředkovanou kvetením, působností plodů, vůní, vybarvením listí atp. Studenti krajinářské architektury tak získávají přehled o šíři prostředků a možnostech, jež jsou k jejich tvůrčí činnosti využitelné. Libosad se zásadně podílí na kvalitě studia na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Podobná pracoviště vychovávající kvalitní absolventy vysokých škol mají celospolečenský dopad; v případě Libosadu na tvorbu kvalitního prostředí zahrad, veřejných prostranství měst krajiny.
Text použit z chystané brožury (prof. Ing. Jiří Mareček, CSc., Ing. Lucie Miovská, Ph.D., Ing. Jana Halamová, Ph.D.), fota: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Ing. Lucie Miovská, Ph.D.