Noc vědců v potravinářském pavilonu: Večer plný vědeckých zážitků

V pátek 27. září 2024 se na ČZU v Praze konala Noc vědců, která nabídla návštěvníkům možnost ponořit se do světa vědy a technologií. Akce probíhala od 17:00 do 21:00 hodin a byla plná interaktivních ukázek, prezentací a workshopů, které nadchly jak malé, tak velké návštěvníky.

Mezi hlavní lákadla patřila historie pěstování chilli papriček, kde se účastníci seznámili s vývojem od dob Aztéků, Mayů a Inků až po současné trendy ve šlechtění. Návštěvníci mohli vidět zajímavé odrůdy chilli papriček a zjistit více o jejich historii a šlechtění.

 

Další atraktivní aktivitou bylo setkání zaměřené na stádia proměny hmyzu na potravinu, kde návštěvníci ochutnali pokrmy z jedlého hmyzu a měli možnost zapojit se do senzorické analýzy. Ochutnávka byla doplněna výrobky studentů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, kteří předvedli své dovednosti v oblasti potravinářství.

 

Další část programu se zaměřila na odhalování tajemství počasí, kde si návštěvníci vyzkoušeli práci s meteorologickými daty a přístroji, které pomáhají sledovat klimatické změny. Tento program osvětlil, jak klimatické jevy ovlivňují naše každodenní životy a jak se mění počasí v závislosti na různých faktorech.

 

Na workshopu Proměna půdy v umění si účastníci mohli vyzkoušet malování pomocí různých druhů půdy a porovnat jejich barvy. Tento kreativní zážitek byl doprovázen odborným výkladem o významu půdy v ekosystému, který osvětlil, jak různé typy půdy ovlivňují naše prostředí a zemědělskou produkci.

 

Velkým lákadlem bylo také monitorování ryb ve volné přírodě, kde na lokalitě požární nádrže probíhala ukázka vzorkování ryb pro genetické analýzy a představení projektu "Zachraň karase!" zaměřeného na ochranu ohrožených druhů ryb.

V potravinářském pavilonu si návštěvníci mohli užít ochutnávky a zakoupit řemeslné produkty, které připravili studenti FAPPZ, což uzavřelo celodenní program a přineslo návštěvníkům možnost ochutnat místní delikatesy.

 

Během Noci vědců se děti mohly proměnit v malé vědce a vyzkoušet si práci s laboratorním vybavením. Míchaly barevné roztoky, které simulovaly skutečné chemické pokusy, přičemž byly použity pouze bezpečné materiály, jako je obarvená voda. Díky této aktivitě se mohly cítit jako opravdoví vědci a zažít na vlastní kůži, jaké to je pracovat v laboratoři.

 

Poděkování

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří se akce zúčastnili a proměnili se na chvíli ve vědce. Vaše nadšení a zájem nás motivují k tomu, abychom v příštích ročnících přinesli ještě více inspirativních zážitků a odhalili další tajemství vědy a technologií! Těšíme se na setkání v příštím roce!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.