Prezentace FAPPZ na celostátní výstavě Naše pole

Ve dnech 18. – 19. 6. 2024 probíhala ve Zbýšově u Čáslavi celostátní přehlídka Naše pole 2024. Akce je již tradičně spojena s přehlídkou odrůd, polním pokusnictvím a prezentací technologií a zemědělské techniky a se zájmem odborné veřejnosti a studentů.

Pro studenty středních škol byly připraveny na jednotlivých stanovištích přednášky předních českých odborníků na různá témata spojené úzce s rostlinnou výrobou. Na stánku FAPPZ byla studentům a zájemcům z řad odborné veřejnosti představena přístrojová technika používaná k sledování mikroklimatu porostu (čidla vodního potenciálu půdy, teploty půdy, fotosynteticky aktivní radiace), velký zájem vzbudila termokamera a jednoduchý pokus založený na transpiraci rostlin – zelené rostliny ochlazovaly sebe i okolí, kdežto uschlé rostliny přejímaly teplotu okolního prostředí. Na stánku byly k vidění i různé plevelné rostliny a odvážlivci si mohli vyzkoušet poznávačku a otestovat své znalosti.

Studenti se také zúčastnili odborného programu výstavy, který zajistilo Centrum precizního zemědělství ve spolupráci s osivářskými firmami, s výrobci a prodejci zemědělské techniky. Tématy odborného programu byly systémy zakládání a vedení porostů meziplodin, setí do mulče a do nezpracované půdy. Komentář k programu zajistili doc. Václav Brant, Ing. Josef Chára (FAPPZ) a doc. Milan Kroulík (TF).