Dne 4. 7. 2024 proběhl ve Výukovém centru zpracování zemědělských produktů FAPPZ praktický workshop jako součást tzv. Living Labs v rámci podpory z evropského projektu AgroServ. V rámci tohoto projektu bylo kontaktováno přibližně 250 potenciálních jednotlivců a organizací zapojených do rostlinné a živočišné produkce, výroby a zpracování potravin. Pro přihlášené bylo zorganizováno setkání, kde bylo naším cílem identifikovat problémy, s jakými se účastníci z praxe každodenně setkávají, a následně navrhnout a zajistit možnou spolupráci ze strany univerzity.
Workshopu se zúčastnilo 23 externích účastníků a dalších 13 pedagogů a zaměstnanců univerzity spolu s prof. Ing. Lenkou Kouřimskou, Ph.D., která je zároveň řešitelkou projektu AgroServ za Českou zemědělskou univerzitu. Na začátku i na konci akce byly uspořádány prohlídky potravinářského pavilonu, byly zodpovězeny dotazy účastníků a proběhla i výměna praktických zkušeností mezi našimi technology a faremními zpracovateli zemědělských produktů. V prostorách pavilónu proběhlo i krátké představení projektu AgroServ a potravinářského pavilonu. Důležité bylo představení našich odborníků z fakulty a jejich propojení s přítomnými účastníky, jakož i setkání a vzájemné propojení farmářů, kteří se zabývají stejnou problematikou. V další části workshopu proběhla proto neformální diskuse, kdy se účastníci tematicky rozdělili a probírali aktuální témata a problémy s našimi odborníky.
Projekt AgroServ se snaží navázat spolupráci se subjekty ze soukromého sektoru z oblasti produkce a zpracování potravin a prostřednictvím emailové adresy agroserv@af.czu.cz se nám podařilo kontaktovat již přibližně 40 subjektů, které mají zájem o další spolupráci. Na uskutečněný workshop naváže jeho online hodnocení a následná spolupráce se zúčastněnými (tzv stakeholdery). Cílem této spolupráce je nejen řešení aktuálních problémů, ale také dlouhodobé oboustranně přínosné budování vztahů mezi akademickou sférou a soukromým sektorem.