Sarkocysty a afričtí ptáci turako

Představovali jsme vám je už dříve. Zástupci rodu Sarcocystis patří mezi druhy parazitických prvoků s nepřímým vývojovým životním cyklem využívající teplokrevná (homoiotermní) i studenokrevná (poikilotermní) zvířata jako mezihostitele a definitivní hostitele. V roli jejich mezihostitele běžně nacházíme nejrůznější savce, ptáky, vačnatce a studenokrevná zvířata, u kterých se většina sarkocyst nachází ve svalovině srdce, jazyka, jícnu, bránice, kosterních svalech a také v hladkých svalech střeva. Ostatně tak tomu bylo i u studie zaměřené na psíka mývalovitého a mývala severního

Turako velký (Corythaeola cristata) je endemitickým druhem z řádu turakové (Musophagiformes), který obývá tropické lesy a savany ve střední a západní Africe. Jak už jeho jméno napovídá, tento pták dosahuje délky až 70 cm a samice mohou vážit přes jeden kilogram. Právě proto bývá ve své domovině turako velký často loven pro maso či jeho nádherně zbarvené peří. Z 26 ptačích druhů, kteří jsou potvrzenými mezihostiteli sarkocyst nebyl dosud zaznamenán ani jeden případ právě u turakovitých.

To změnilo až parazitologické vyšetření několika ptáků dovezených ze Středoafrické republiky do České republiky. K odhalení sarkocyst a studiu parazitárních stadií ve svalovině vědci využili mikroskopických, molekulárních a histologických technik. Díky tomuto parazitologickému vyšetření se jim podařilo identifikovat zcela nový druh Sarcocystis. Objevené sarkocysty byly mikroskopické, podlouhle tvarované, se stěnou pokrytou výčnělky a naplněné četnými bradyzoity banánovitého tvaru. Na základě následné analýzy také určili, že druh si je nejvíce podobný s druhy S. albifronsi, S. anasi, S. atraii, S. chloropusae, S. rileyi, S. wenzeli a izolátem Sarcocystis sp. z kuřete.

Nově objevený druh, který dostal název Sarcocystis cristata se od ostatních výrazně geneticky liší. Navíc je prvním druhem Sarcocystis nalezeným a popsaným u tohoto ptačího řádu. K určení možných definitivních hostitelů objeveného organismu může napomoci fylogenetická analýza a množství dříve publikovaných studii zaměřených na tyto parazitické prvoky.

 

Kompletní vědeckou práci naleznete zde:

Máca, O., González-Solís, D. Sarcocystis cristata sp. nov. (Apicomplexa, Sarcocystidae) in the imported great blue turaco Corythaeola cristata (Aves, Musophagidae). Parasites Vectors 14, 56 (2021). https://doi.org/10.1186/s13071-020-04553-w

https://parasitesandvectors.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13071-020-04553-w

 

Spoluautor vědecké práce: Ing. Ondřej Máca, Ph.D.

Ondřej Máca se ve své odborné činnosti zaměřuje na parazitární infekce zvířat. Absolvoval studium na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a České zemědělské univerzitě v Praze. Disertační práci s novými poznatky na téma endoparazitární infekce bažanta obecného a orebice rudé v chovu obhájil v roce 2018. V současné době pokračuje ve studiu druhové rozmanitosti protozoárních parazitů, zejména rodu Sarcocystis, domácích a volně žijících ptáků a savců.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.