V týdnu od 10. 8. 2020 se konal již 3. ročník „Vědcem na vlastní kůži“. Tato oblíbená akce, se letos bohužel konala v menším měřítku, než jsme chtěli, ale situace si to tak vyžádala.
Z přihlášených studentů jsme vybrali 8 účastníků biologických, chemických, fyzikálních a ekologických olympiád, kteří si vyzkoušeli následující činnosti:
Okruh: „Bioodpad jako cenná surovina“
Garant: doc. Ing. Aleš Hanč, Ph.D.
Průběh: Garant studentům přiblížil činnosti katedry v oblasti využití pevných odpadů. Důraz byl kladen na kompostování, vermikompostování a anaerobní rozklad. Studentům byla představena zařízení na zpracování bioodpadu nacházející se v areálu univerzity, zejména: Kompostování gastroodpadu v elektrickém kompostéru, vermikompostování v patrovém vermikompostéru a vermireaktoru
Činnosti + praktické ukázky v laboratoři:
- Kompostování gastroodpadu v elektrickém kompostéru, vermikompostování v patrovém vermikompostéru a vermireaktoru - ukázka v areálu univerzity – jaké bioodpady se zpracovávají, principy metod, jejich výhody a rizika
- Pyrolýza a biochar – ukázka produkce biocharu v laboratorních podmínkách
- Stanovení reziduí léčiv v odpadních materiálech – představení a ukázka moderního kapalinového chromatografu
- Význam stanovení pH v bioodpadech a vermikompostech – typy pH, stanovení aktivního pH v připravených bioodpadech a vermikompostech, vyhodnocení výsledků a význam pro praxi
- Stanovení enzymatické aktivity – význam parametru, příprava vzorku, měření na přístroji Tecan Infinite
Okruh: „Hmyz jako hospodářské zvíře“
Garant: Ing. Martin Kulma, PhD., doc. Ing. Lenka Kouřimská, PhD.
Průběh: Garanti studentům přiblížili chod pavilonu, konkrétní katedry a jednotlivé laboratoře. Proběhla přednáška o hmyzu a jeho využití a seznámení s výzkumy, které na toto téma fakulta provozuje. Proběhla demonstrace chovu různých druhů hmyzu a následně senzorická analýza potravin s obsahem hmyzu.
Činnosti + praktické ukázky v laboratoři:
- Insektárium. Praktická ukázka chovu různých druhů hmyzu
- Prohlídka analytických laboratoří KMVD
- Příprava pokrmu z hmyzu
- Praktická ukázka senzorická analýzy potravin s obsahem hmyzu
Okruh: „Poznáš kvalitu živočišných produktů?“
Garant: Ing. Radim Codl, Ing. Jana Fořtová
Průběh: Garanti studentům přiblíží chod pavilonu, konkrétní katedry a jednotlivé laboratoře zabývající se hodnocením kvality živočišných produktů.
Činnosti + praktické ukázky v laboratoři:
- Spermie a jejich hodnocení - proč se to dělá, jak se to dělá + šlechtění a výběr plemeníka (předvýběr na inseminační stanici) + příprava preparátu a barvení spermií, sledování pod mikroskopem a počítání jejich aktivity včetně počtů patologických kusů.
- Rozbor vajec a hodnocení kvality - význam rozboru + hodnocení tvaru vejce, tvrdosti skořápky, tloušťky skořápky, výšky a šířky žloutku / tuhého bílku, barvy žloutku
- Histologie tuku a svalu - význam rozboru + praktická ukázky - příprava preparátu, barvení a rozbor pod mikroskopem
Studenti si dále vyzkoušeli, jak funguje spontánní záření Luminiscence, vyrobili si vlastní jogurt a zkoumali fermentované mléčné výrobky.
Děkujeme všem účastníkům a budeme se těšit příští rok. Zároveň připravujeme všechny okruhy pro natáčení, abychom mohli přinést zážitek z akce i studentům, kteří se vzhledem k situaci nemohli akce účastnit.