Ing. Jana Půlpánová, absolventka 2014 FAPPZ obor Odpady a jejich využití
Na základní škole jsem ještě neměla jasnou představu, co bych chtěla dělat, a tak výběr střední školy pro mě nebyl úplně jednoduchý. Chtěla jsem být kadeřnice, módní návrhářka…než jsem se seznámila s tátovým kamarádem, lesníkem. Vyprávěl mi o své práci a já začala tušit, že péče o přírodu je můj správný směr. Vybrala jsem si Střední školu zemědělskou v Chrudimi, se kterou nyní ČZU také spolupracuje, a šla na obor Ekologie a ochrana životního prostředí. Do oboru jsem se zamilovala a věděla, že v něm budu chtít dále působit. Po ukončení SŠZ jsem se přihlásila na ČZU obor Udržitelné využívání přírodních zdrojů. Naprosto úžasný název oboru, leč obsahově neodpovídal mé představě. Byla jsem celkem zklamaná ze skladby předmětů a obsahu. I tak jsem se formovala v oblasti zájmů a věděla, že mě baví studovat odpady a dopad člověka na životní prostředí. Po bakalářském oboru, jseme se rozhodla odjet na Erasmus. Projekt Erasmus je jedna z nejúžasnějších příležitostí, kterou studium poskytuje. Odjela jsem na rok (2011/2012), včetně prázdnin do Belgie a studovala na světoznámé univerzitě KU Leuven. Nakombinovala jsem si předměty z oblasti životního prostředí a výživy člověka. Bylo skvělé věnovat se oblastem, které mě zajímají a zlepšovat se při tom v anglickém jazyce. Rok v Belgii byl báječný, tou dobou se už projevil můj podnikatelský duch. Rozhodla jsem si vydělat si peníze na brigádách, našetřit si a po návratu do Prahy rozjet vlastní projekty. Po návratu jsem studovala obor Odpady a jejich využití, moji srdcovku! Zároveň jsem si uvědomila, že se na ČZU učíme o ochraně životního prostředí na „5 fakultách z 6“, ale v kampusu to není vidět. Proto jsem v r. 2012 založila studentský klub SPOLU na ČZU a začala společně s kamarády realizovat hned několik zajímavých projektů přímo v kampusu ČZU. Byla jsem hodně proaktivní studentka a začala jsem o sobě dávat vědět i firmám, dostala jsem se díky svým aktivitám na různé odborné oborové konference, nejprve jako posluchačka, později i jako řečnice.
Moji pozornost ale nemají jen odpady. Mým druhým velkým zájmem je zdravá výživa pro 21. století. V roce 2012 jsem začala vyrábět čerstvá zdravá jídla pod značkou JAPŮ PAPŮ, která jsem dodávala do fakultních bufetů. Dnes už se věnuji jen výrobě Chytrých kaší pod značkou JAPŮ (www.japu.cz). Zůstala jsem i přes to stále věrná svému oboru. Mám agenturu Envirostyl (www.envirostyl.cz ), pomáhám firmám , univerzitám i jednotlivcům snižovat negativní dopady na životní prostředía rozvíjet se s ohledem na environmentální výzvy. Přednáším a píšu o Zero Waste životním stylu, věnuji se tématu uvědomělé spotřeby a odpovědnému jídelníčku. Firmy si mě zvou na pomoc s rozvojem environmentální firemní kultury a oblast CSR. Stále veřejně vystupuji na odborných i jiných akcí, šířím povědomí o stavu životního prostředí a jak neškodit, ale naopak pomáhat přírodě. V květnu 2018 jsem iniciovala založení první Green Office v České republice. Green Office KAM na ČZU má za cíl vytváření environmentálních projektů a zapojení studentů ubytovaných na kolejích.
Rok 2019 byl pro mě zajímavý zapojením se do programu Climate kic pioneer, díky kterému jsem odjela na měsíc na Kypr dobrovolničit do agentury Cyprus Energy Agency. Tímto pobytem odstartovala moje cesta, na kterou jsem se rozhodla spontánně vyrazit. Do roku 2020 jsem vstoupila cestováním po JV Asii . V únoru jsem byla jako dobrovolnice s organizací Justice for Nature na Sumatře. Od března jsem v Perthu v Západní Austrálii. Dodělávám projekt Ekosprinter (https://www.ekosprinter.cz), který se věnuje osobnímu a environmentálnímu rozvoji jednotlivců.
Zjistěte, jestli jsou Chytré kaše pro vás vhodné na www.japu.cz, budu ráda za vaši zpětnou vazbu. Zajímá vás jak se zlepšovat a přemýšlet lépe o sobě i světě kolem? Pokud ano, navšivte mé stránky www.ekosprinter.cz či www.envirostyl.cz. S potěšením vám s tím pomohu.
Jsem tou změnou, kterou chci vidět kolem sebe a ve světě. Od roku 2012 jsem nepracovala, moje „práce“ je můj životní styl.