Odpady – Byly, jsou a budou. Aktuální výzvou je, jak je co nejlépe využít. Velmi aktivní je v tom absolvent ČZU, oboru odpady a jejich využití, tehdy na Agronomické fakultě, Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství.
Co vás přivedlo zrovna k odpadům? Těch se lidé přeci chtějí hlavně zbavit.
No právě, odpady jsou komoditou, která je tu s lidmi od samého počátku. A v různých obdobích se nám je jako lidstvu dařilo různě efektivně využívat. Chvíli lépe, chvíli hůř. Odpady v sobě ale mají obrovský potenciál. Je to zejména zásobárna velkého množství surovin. A jak jsou postupně těžené primární suroviny stále cennější, role odpadů a surovin v nich ukrytých roste. Už jako student jsem se o to začal zajímat a zvolil jsem si na ČZU přímo obor zaměřený na odpady. Tehdy to byl na škole obor nový. Jeho otevření bylo pochopením velkého potenciálu odpadů a jsem přesvědčen, že i v rámci univerzity se to ukázalo jako velmi správná volba.
Byl pro vás při studiu vysoké školy nějaký milník, který vás dále nasměroval?
Ano, určitě mohu všem doporučit strávit alespoň část studia v zahraničí. V tomto ČZU studentům nabízela řadu možností a znovu jí za to chci poděkovat. U mě to bylo Dánsko, kde jsem se na univerzitě zajímal také o odpady, technologie, management a vše kolem toho. V ČR pak pro mě byly inspirující i přednášky lidí z praxe samotné. Z poslechu těchto přednášek a poznáváním lidí z tohoto sektoru jsem pak vlastně nastoupil i do své první práce.
Věnoval jste se tedy odpadům hned po škole?
Ano, nastoupil jsem jako řadový inspektor do České inspekce životního prostředí v Praze, do oddělení odpadů. Ta práce byla velice zajímavá, protože mi umožnila vidět prakticky všechny provozy a technologie. Hodně jsem se tam tehdy naučil. Myslel jsem, že jste na Inspekci působil na vedoucí pozici. Ano, ale to přinesl až čas. Souhrou okolností jsem se po dvou letech stal ředitelem celorepublikového odboru odpadů na ČIŽP a následně po nějakém čase i náměstkem generálního ředitele ČIŽP. Tehdy jsem k odpadům měl na starosti i ochranu vod a ovzduší v celé ČR. Na Inspekci jsem byl plných 8 let. Byla to velmi dobrá zkušenost.
Jak jste se stal ředitelem České asociace odpadového hospodářství (ČAOH)?
Byl jsem osloven řadou firem, zda bych se nechtěl přihlásit do tehdy vyhlášeného výběrového řízení na post ředitele ČAOH. Bylo to něco nového, byla to výzva. Bylo to o poznávání všech těch věcí, které jsem znal z pohledu státu, nově z pohledu podniků a firem. Otevíralo mi to zcela nové obzory a možnost poznat další zajímavé lidi z tohoto sektoru. Výběrové řízení jsem tedy zkusil a mezi uchazeči jsem byl vybrán. Od roku 2012 se tedy věnuji odpadovému hospodářství z pozice největšího oborového svazu v sektoru.
Řekněte nám prosím něco o České asociaci odpadového hospodářství
Sdružujeme přes 90 firem, od malých až po ty největší. Dohromady mají naše firmy cca 65 % podíl na trhu služeb odpadového hospodářství v ČR. Pyšníme se zároveň největší kapacitou recyklačních technologií v ČR. To je důležité, protože Evropa stanovila závazné cíle k navýšení RECYKLACE komunálních odpadů. Odpady mají být podle EU vnímány především jako zdroje surovin pro další výrobu. To jsou přesně ty myšlenky, nad kterými jsem přemýšlel už jako student. K roku 2035 máme jako ČR recyklovat minimálně 65 % komunálních odpadů. Přesun odpadů ze skládek a spaloven do recyklace by proto měl být prioritním zájmem. Snažíme se o to, byť to není jednoduché. Jako ČAOH plně podporujeme stanovené evropské cíle k odpadovému/ oběhovému hospodářství.
Co byste doporučil stávajícím studentům?
Studujte se zájmem a s nadšením to, co vás zajímá. Studujte ne pro papír, ale proto, že v daném oboru skutečně chcete věcem rozumět a chcete se oboru věnovat. ČZU je dobrá škola, plná dobrých učitelů a dobrých studentů. Sám znám řadu velmi úspěšných absolventů. Jsou to lidé s nasazením a nadšením pro věc. Takové společnost vždy potřebovala, potřebuje a potřebovat bude. Své alma mater děkuji, že mi umožnila kvalitní studium věcí, které mě zajímaly. Pak už to bude jen na vás :o)