Lucie Čižmářová

Lucie Čižmářová – Bc. Speciální chovy

                                 Ing. Reprodukční biotechnologie

 

Studium zvířat mě doprovází už od mládí – po střední veterinární škole jsem se rozhodla pro studium Speciálních chovů na fakultě Agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU a poté jsem pokračovala v magisterském oboru Reprodukční biotechnologie. V té době se mi naskytla možnost vyjet s dalšími studenty ČZU do Indonésie, konkrétně na Sumatru. Tam jsme měli strávit léto a pomáhat vybudovat záchranné centrum pro místní endemický druh pěvce sojkovce dvoubarvého (Garrulax bicolor).

Indonésie je krásná země, se spoustou obdivuhodné přírody, bohužel ale tou temnější stránkou je, že se tu obchoduje s ohroženými a chráněnými druhy zvířat, které unikají pozornosti, anebo jsou místními zodpovědnými úřady přehlíženy. To je případ i outloňů. S Františkem, také studentem ČZU, jsme se tedy rozhodli do Indonésie vrátit a pomoci v ochraně právě outloně – výjimečného zvířete a jediného jedovatého primáta na světě. O ochranu outloňů na Sumatře se nikdo nezajímal, nebo jen velmi málo, a tudíž se tyto poloopice staly jedněmi z nejvíce obchodovaných zvířat na světě.

V průběhu let jsme nejen v Česku, ale také v Indonésii založili neziskovou organizaci, pod kterou sdružujeme naše aktivity. Už dávno se nejedná jen o záchranné centrum pro outloně, kde jsou outloni rehabilitováni a pokud je to možné, navráceni zpět do volné přírody, ale také vedeme vlastní anglicko-environmentální školu, pracujeme s farmáři, děláme osvětové aktivity, účastníme se mnoha konferencí atd. Před nedávnem jsme dokonce otevřeli novou kavárnu „Kukang Coffee“ v Ústí nad Labem, která je první ochranářskou kavárnou v ČR. Více zde: https://www.af.czu.cz/cs/r-7181-aktuality-fappz/pribeh-ochrany-zvirat-a-prirody-ktery-spolu-pisi-mladi-absol.html

Jako terénní zooložka Zoo Olomouc jsem moc ráda, že cílem mé práce je boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty a ochrana outloňů, a to právě pod patronátem této krásné zoo, která je jedním z hlavních partnerů našeho záchranného programu Kukang – oficiálně nazvaného The Kukang Rescue Program. Hlavní náplní mojí práce je koordinace veterinární péče a welfare zvířat, rehabilitace outloňů a s tím spojený terénní monitoring. Věnuji se ale také fotografování, a to především environmentální žurnalistice. Jsem fotografkou našeho programu a zároveň také kampaně Ukradená divočina (www.ukradenadivocina.org), která vznikla ve spolupráci Kukang Rescue Programu a Zoo Ostrava a získala záštitu Ministerstva životního prostředí a Celní správy ČR. Tato kampaň se zabývá nelegálním obchodem s divokými zvířaty a jejich částmi především v Evropě, ČR nevyjímaje. Mé fotografie již získaly několik ocenění, díky kterým můžu tak nejen problematiku nelegálního obchodu se zvířaty snáze přiblížit více lidem. Nejnovějším oceněním je 1. místo v české fotografické soutěži Czech Nature Photo 2020 v kategorii "Ohrožené druhy a jejich ochrana", které jsem získala za svou sérii snímků dokumentujících práci našeho programu v ochraně outloňů váhavých na Sumatře. Je skvělé, že pomocí svých fotografií můžu vyprávět příběh outloňů a dalších ohrožených zvířat, a tak poukázat na nutnost se ochranou přírody zabývat, a to jak u nás v České Republice, tak i jinde na světě. To, co se děje na druhé straně světa, totiž ovlivňuje i každého z nás.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.